Október 21-én kilencedik alkalommal szerveztük meg a Fiatal Vállalkozók Fórumát. Az eseménynek a Csíkszeredai Sapientia Egyetem adott otthont. Az esemény nem csak szakmai tudást adott át, hanem új kapcsolatokkal, inspirációval és lendülettel töltötte fel azokat, akik a vállalkozói világban szeretnének érvényesülni. A program célja egyszerű és nagyszerű volt: segíteni a kezdő fiatal vállalkozókat, és megmutatni, hogyan lehet a kihívásokat lehetőségekké formálni.

Az előadássorozat igazi szellemi feltöltődést ígért, és nem okozott csalódást. Olyan szakemberek osztották meg tudásukat, akik maguk is keményen megdolgoztak azért, hogy sikeres vállalkozóvá váljanak – és most a fiatalabb generációkat inspirálták történeteikkel, ötleteikkel.

Lázár Anna, a Panaudit könyvelési cég társtulajdonosa előadásában a cégalapítás minden részletére kitért: hogyan hozzuk létre jogszerűen vállalkozásunkat, hogyan kezeljük az adminisztrációs feladatokat, és milyen adókötelezettségekre kell figyelni. Előadása során kiemelte, hogy a precíz adminisztráció és a felelős pénzügyi tervezés alapvetőek, ha valaki hosszú távon gondolkodik. A gyakorlati tippek és figyelmeztetések igazán hasznosak voltak azoknak, akik még csak most lépnének be a vállalkozói szférába.

Egy vállalkozás nemcsak üzleti kihívásokkal, de komoly lelki megterheléssel is jár – ezt Miklós Csongor mentálhigiénés szakember világította meg. Előadásában hangsúlyozta az önismeret fontosságát, ami a vállalkozói úton járóknak nélkülözhetetlen. Csongor szavai rámutattak arra, hogy a sikerhez nem elég pénzügyileg vagy szakmailag felkészültnek lenni – mentálisan is erősnek kell maradni. 

A digitalizáció napjainkban elengedhetetlen része egy sikeres vállalkozásnak. Jancsó Ernő, a Softforbiz ügyvezetője, éppen erről beszélt – hogyan növelhetjük cégeink hatékonyságát modern digitális eszközökkel. Tippeket adott arra, hogyan lehet az adminisztratív folyamatokat gyorsítani, a szolgáltatásokat optimalizálni, és mindezt a digitalizáció segítségével. Ernő előadásából világossá vált, hogy a technológiai innovációk a mai vállalkozások fejlődésének motorjai.

Rédai-Fülöp Botond, a Creative Reklámügynökség társalapítója a mesterséges intelligencia marketingre gyakorolt hatásáról tartott érdekes előadást. Vajon az AI elhozza a végítéletet a marketinges szakemberek számára, vagy épp új távlatokat nyit meg? Botond optimista volt: az AI nem csak, hogy nem veszély, de egyértelmű lehetőség, amely segíthet még jobban célozni az ügyfeleket és optimalizálni a kampányokat. Előadása során konkrét példákkal érzékeltette azt az átalukást, amit a mesterséges intelligencia eredményes a marketing és PR szakmákban.

Karácsony Zsolt, a StartUp HUB vállalkozásfejlesztési szakértője a fiatal vállalkozók számára elérhető pályázati lehetőségeket mutatta be. Ő volt az, aki megmutatta, hogyan lehet okosan forráshoz jutni, ha épp most indítasz vállalkozást, vagy ha már működik a céged, de fejleszteni szeretnéd. Kitért ugyanakkor a társadalmi vállalkozások létrehozását célzó SES StartUp program ismertetésére is.

Nagy Zsolt, a Vicket Solutions menedzsere saját példáján keresztül érzékeltette a vállalkozásfejlesztés kihívásait. Előadása inspiráló volt azok számára, akik nemcsak profitot akarnak termelni, hanem társadalmi értéket is létrehoznának. Sikertörténetei megmutatták, hogy hogyan lehet egy üzleti modell a közösség számára is hasznos, miközben hosszú távon is fenntartható.

Amit mindenki magával vitt

A Fórum rengeteg hasznos információval látta el a jelenlévőket, de ennél is fontosabb volt az a mentalitás, amit magukkal vihettek: a vállalkozói siker nemcsak a piaci stratégián múlik, hanem azon is, hogyan tudunk magunkra figyelni, és hogyan kezeljük a kihívásokat. Az előadók világossá tették, hogy a jövő sikeres vállalkozóinak nemcsak pénzügyekben, hanem személyiségfejlesztésben is jeleskedniük kell.

Mindemellett a technológia világában is fel kell vértezni magunkat: legyen szó AI-ról, digitalizációról vagy egyszerűen csak okos pályázati lehetőségek kiaknázásáról, a folyamatos fejlődés és tanulás nélkülözhetetlen.

Azt mondják, egy jó ötlet aranyat ér – de ahhoz, hogy ezt a kincset megszerezzük, kellenek azok a fórumok és közösségek, ahol inspirációt, támogatást és tudást kapunk. A Fiatal Vállalkozók Fóruma pont ilyen volt: lendületet adott mindazoknak, akik a vállalkozói út elején járnak. És ha eddig valaki kételkedett volna abban, hogy érdemes elindulni ezen az úton, most már biztosan bátrabban vág bele.

Rédai-Fülöp Botond, Creative Reklámügynökség